نمایش دادن همه 3 نتیجه

برنج راتون دونوج یا برنج چین دوم چیست؟

به طور حتم زمانی که شما برای خرید برنج به فروشگاه‌های فروش برنج مراجعه می‌کنید با اصطلاح برنج راتون یا همان برنج چین دوم برخورد کرده‌اید.

برنج راتون که با نام‌های برنج چین دوم، برنج دونوج و برنج جگل نیز شناخته می‌شود، در واقع برنجی است که از جوانه زدن مجدد ساقه‌های برنج بعد از برداشت کشت اول کشت می‌شوند و نوعی برنج کشت دوم است که روش پرورش اولیه گیاه برنج با حالت برنج دوباره کشت متفاوت است.

برنج راتون، برنجی است که پس از برداشت کشت اول به جای شخم زدن مجدد زمین کشاورزی، به ساقه برنج آب و کود داده می شود تا دوباره جوانه زده و سبز شود. برنج راتون با برنج کشت دوم (یا دوباره کشت) متفاوت است؛ چرا که در کشت دوم، مثل مرتبه اول کشت برنج، بذر برنج دوباره از ابتدا کاشته می‌شود. ولی در برنج راتون همان بوته دوباره جوانه می‌زند.

قیمت خرید برنج راتون دونوج برنج دوباره چین

جوانه زدن دوباره گیاه برنج (کشت برنج راتون دونوج)

تنها انواع محدودی از برنج‌ها مانند طارم محلی، طارم هاشمی و امراللهی که زودرس و دارای طبعی گرم هستند؛ به این صورت قابل رشد و برداشت هستند. همچنین برنج راتون را تنها در نقاط محدودی از شمال می‌توان کشت نمود. چون گیاه برنج برای رشد نیاز به گرما و نور آفتاب دارد.

در مزارع استان مازندران به علت حاصلخیزی مناسب خاک و بارش‌های پاییزه، برنج راتون بسیار باکیفیتی حاصل می‌شود. البته فقط در مناطق و شهرهای محدودی از استان مازندران این امکان وجود دارد. این نوع برنج به علت کمیاب بودن، پخت و عطری فوق‌العاده، بیشتر توسط کشاورزان مصرف می‌شود و به همین علت قیمت بالایی نیز دارند.

استان مازندران مخصوصاً شهرستان‌های بابلسر، فریدونکنار، بابل و آمل به خاطر گرما و رطوبت مناسب نسبت به دیگر شهرها و استان‌ها، بستر بسیار مناسبی برای برنج‌های چین دوم یا راتون است.

در برنج راتون دونوج معمولا به دلیل استفاده نکردن کشاورزان از هیچ گونه سم یا کود شیمیایی خطرناک، به صورت کاملا ارگانیک بدست می‌آید و قیمت بالای برنج راتون عمدتا بخاطر ارگانیک بودن، کمیاب بودن و کیفیت فوق‌العاده‌ی این محصول می‌باشد. همچنین عطر و طعم برنج راتون بیشتر و خوشمزه‌تر از دیگر برنج‌های ایرانی است.

قیمت خرید برنج راتون دونوج برنج دوباره چین

کیفیت برنج راتون دونوج یا برنج دوباره چین

روش پرورش و برداشت برنج راتون دونوج

احتمالا کنجکاو باشید که چطور گیاه برنج مجدد جوانه می‌زند؟ در این قسمت شرح خلاصه‌ای از پرورش برنج راتون دونوج ارایه می‌کنیم.

گیاه برنج جزء گیاهانی است که ساقه‌اش بعد از برداشت مجددا از پایه جوانه می‌زند، پس از برداشت برنج کشت اول در اواخر مردادماه، کشاورزان در ابتدا زمین کشاورزی خود را از ورود حیواناتی چون گاو و گوسفندان محفوظ نگه می‌دارند. چرا که ساقه‌های برنج یکی از علوفه‌های مورد علاقه این حیوانات است.

پس از آن با گذشت یک الی دو هفته بعد از برداشتِ برنج کشت اول و بریدن ساقه‌های شلتوک (خشک شده)، ساقه‌های جدید برنج شروع به جوانه زدن می‌کنند. جوانه‌های جدید توسط باران یا آبیاری سنتی، آبیاری می‌شوند. حال بعد از گذشت حدود دو ماه تقریبا در آبان ماه، برنج راتون دونوج یا برنج چین دوم آماده برداشت است.

لازم است بدانید که به طور میانگین، مقدار برداشت برنج راتون دونوج یا برنج چین دوم درجه یک، تقریبا یک دهم برداشت کشت اول است.

قیمت خرید برنج راتون دونوج برنج دوباره چین

فرق برنج راتون دونوج و برنج کشت دوم

با توجه مطالب گفته شده، حتما شما به تفاوت برنج راتون دونوج و برنج کشت دوم پی برده‌اید؛ اما برای درک بیشتر و بهتر ما در ادامه چند مورد از تفاوت‌های برنج راتون و کشت دوم را عنوان می‌کنیم:

 • اولین تفاوت برنج راتون و کشت دوم در نحوه‌ی کشت و پرورش آن است، بدین ترتیب که در برنج کشت دوم کشاورز بلافاصله بعد از برداشت محصول‌، زمین را شخم زده و بذر‌های از قبل آماده شده را در زمین می‌کارد و تمام مراحل کشت و برداشت برنج، همانند برنج کشت اول است. اما در برنج راتون کاشتی صورت نمی‌گیرد و بعد از برداشت برنج کشت اول، تنها به برنج هایی که رشد نداشتند، فرصت داده می‌شود تا رشد کرده و تبدیل به خوشه ‌‌های برنج شوند.
 • دگر تفاوت برنج راتون و کشت دوم این است که در تولید برنج راتون از کود یا سموم شیمیایی استفاده نمی‌شود یا خیلی کم استفاده می‌شود.
 • هزینه تولید برنج راتون کمتر از برنج کشت دوم بوده و همچنین بازه زمانی رشد برنج راتون کوتاه‌تر از برنج کشت دوم می‌باشد.
 • میزان محصول‌دهی برنج راتون بسیار کم‌تر از برنج کشت دوم است. تقریبا یک پنجم برنج کشت دوم، برنج راتون محصول می‌دهد.
 • برنج راتون از کیفیت بالایی برخوردار است، پخت بسیار خوبی دارد و در مقایسه با برنج کشت دوم بسیار خوش طعم‌تر و خوش‌ عطرتر می‌باشد.
 • برنج راتون از نظر قیمت گران‌تر از برنج کشت دوم می‌باشد.

قیمت خرید برنج راتون دونوج برنج دوباره چین

انواع برنج راتون دونوج

تنوع و انواع برنج راتون به نوع خوشه برنج کشت اول بستگی دارد. عموما کشاورزی که بخواهد در ادامه سال برداشت برنج راتون داشته باشد، از بذر برنج‌هایی استفاده می‌کند که قابلیت رشد و مقاومت در فصل پاییز را داشته باشند. خوشه‌های مناسب برای برنج راتون دونوج شامل:

 1. برنج طارم: این برنج در گروه برنج‌های کم محصول و گرم قرار دارد و از لحاظ عطر و طعم جزء با کیفیت‌ترین برنج به شمار می‌آید. در کشت راتون این خوشه، برنج علاوه بر عطر و طعم عالی از پخت عالی هم برخوردار می‌شود.
 2. برنج طارم هاشمی: این برنج جزء برنج‌های با طبع گرم، کم محصول و زودرس است. در کشت راتون یا چین دوم خوشه طارم هاشمی در کنار پخت عالی، عطر و طعم بی‌نظیر را برای شما به ارمغان می‌آورد.
 3. برنج بینام: این برنج جزء برنج‌های پرمحصول، گرم و زودرس بوده و شاید در کشت اول کیفیت از لحاظ عطر، طعم و پخت کمی پایین باشد؛ اما باید بدانید به دلیل شرایط آب و هوایی پاییز این برنج در کشت راتون، از کیفیت عالی در عطر و طعم و پخت برخوردار می‌شود.
 4. برنج امراللهی: برنج امراللهی نیز در گروه ارقام زودرس و مقاوم در برابر سرما قرار دارد. در چین دوم علاوه بر خوش خوراک بودن، ویژگی‌هایی چون عطر و پخت عالی به آن افزوده می‌شود.

قیمت خرید برنج راتون دونوج برنج دوباره چین

ویژگی برنج راتون دونوج یا برنج چین دوم

برنج راتون یا چین دوم یک سری ویژگی‌ منحصر به فرد دارد که این محصول را از دیگر ارقام برنج موجود در بازار برتری می‌دهد. اصلی‌‌ترین ویژگی برنج راتون این است که در کشت و پرورش آن از کود و سم استفاده نمی‌شود یا بسیار کم استفاده می‌شود؛ بنابراین این برنج ارگانیک‌تر بوده و ارزش غذایی بیشتری دارد.

عطر، ری و طعم برنج راتون هم نسبت به دیگر برنج‌ها برتری محسوسی دارد. پخت بسیار عالی که برنج راتون یا چین دوم قد و قامت خیلی خوبی داشته و بسیار خوب ری می‌کند.

قیمت و خرید برنج راتون دونوج

گفتیم که برنج راتون دونوج باکیفیت‌ترین برنج ایرانی موجود در بازار است که پس از برداشت برنج کشت اول، از جوانه زدن دوباره‌‌ی ساقه‌های برنج کشت اول به دست آمده است. چون میزان برداشت این نوع برنج، در هر هکتار از زمین‌ کشاورزی بسیار کم‌تر است و همچنین به دلیل کیفیت و طعم منحصر به فرد برنج راتون، گران‌‌ترین برنج‌ در بین قیمت برنج ایرانی به شمار می‌آید.

قیمت برنج راتون دونوج یا برنج چین دوم معمولاً بین ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان در هر کیلوگرم بیشتر از برنج کشت اول و بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان در هر کیلوگرم از برنج کشت دوم بیشتر است.

قیمت خرید برنج راتون دونوج برنج دوباره چین

روش پخت برنج راتون دونوج

نحوه پخت برنج راتون دونوج یا هر نوع برنج ایرانی بر اساس تجربه‌ی هر آشپز ممکن است متغیر باشد. اما برای اینکه از کیفیت و طعم عالی برنج راتون بهره‌مند شوید باید از مناسب‌ترین و اصولی‌ترین روشِ پختِ آن استفاده کنید. برای پخت برنج راتون به بهترین روش، مراحل و نکاتی وجود دارد که عطر و طعم آن حفظ می‌شود و خیلی عالی قد می‌کشد.

مراحل پخت برنج راتون دونوج به‌ روش کته

مواد مورد نیاز

 • برنج راتون
 • آب
 • نمک
 • کمی روغن

مراحل پخت:

 1. بعد از شستن برنج، آن را به همراه کمی نمک و مقداری آب بگذارید تا خیس بخورد.
 2. پس از گذشت حدود دو ساعت، برنج را به همراه آب تا یک ‌بند انگشت بالاتر از سطح برنج، روی شعله قرار دهید.
 3. هنگامی که آب برنج به جوش آمد، کمی روغن اضافه کرده، شعله را کم کنید اما درب قابلمه را نگذارید تا آب برنج به طور کامل خشک شود.
 4. اکنون درب قابلمه را ببندید و حدود نیم ساعت با شعله‌ی ملایم زمان بدهید تا برنج دم بکشد و آماده سرو شود.

مراحل پخت برنج راتون دونوج به روش آبکشی

 1. بعد از شستن برنج، آن را به همراه کمی نمک و مقداری آب بگذارید تا خیس بخورد.
 2. قابلمه‌ ای با سایز متناسب با مقدار برنج انتخاب کنید و دو سوم آن را با آب پر کنید.
 3. قابلمه را روی شعله با حرارت بالا قرار دهید و منتظر باشید تا به جوش آید.
 4. وقتی آب جوشید، برنج را به قابلمه اضافه کنید و مقداری روغن افزوده و مخلوط کنید، در این مرحله برای ری بیشتر برنج، زمانی که برنج در قابلمه در حال جوشیدن است چند قالب یخ یا آب سرد به آن اضافه کنید. این کار باعث شوک به دانه‌های برنج می‌شود.
 5. حالا چند دانه از برنج را بین انگشتان له کرده و مطمئن شوید که نه خام و نه سفت است، سپس نوبت ریختن برنج در آبکش است.
 6. حالا زمان انتخاب ته‌دیگ دلخواه‌تان است. نان یا سیب‌زمینی و روغن را در قابلمه قرار دهید.
 7. برنج را از آبکش به آرامی در قابلمه بریزید.
 8. با استفاده از دم‌ کنی دور درپوش قابلمه را محکم بپوشانید و برنج را به مدت پنج دقیقه اول روی شعله‌ی زیاد قرار دهید تا داخل قابلمه بخار کند.
 9. سپس شعله را کم کنید تا برنج به‌ آرامی دم بکشد.

قیمت خرید برنج راتون دونوج برنج دوباره چین

خرید اینترنتی برنج راتون دونوج یا برنج چین دوم

اگر قصد دارید برای خرید برنج راتون دونوج یا برنج چین دوم اقدام کنید، فروشگاه اینترنتی برنج پلاپج بهترین گزینه برای شماست. چرا که مجموعه پلاپج با قرار داشتن در مرکز کشت برنج ایرانی، یعنی استان مازندران، باکیفیت‌‌ترین و مرغوب‌ترین انواع برنج راتون دونوج را عرضه می‌کند.

شما کاربران گرامی می‌توانید با خیال راحت در هر کجا سفارش برنج راتون دونوج درجه یک خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید و محصول خود را درب منزل دریافت کنید. همچنین با وجود ضمانت مرجوعی ۷ روزه، خیال شما از خرید راحت‌تر خواهد بود.