نمایش دادن همه 2 نتیجه

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

برنج شیرودی یکی از نژادهای اصلاح شده از دو خوشه برنج متفاوت و پرمحصول ایرانی است که هم به خوبی ری می‌کند و هم طعم خوبی دارد.

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

برنج شیرودی استخوانی چیست؟

برنج شیرودی استخوانی از پیوند دو خوشه برنج «خزر» و «طارم دیلمانی» در سال ۱۳۶۹ در موسسه تحقیقات اصلاح، تهیه نهال و بذر استان مازندران ایجاد شده است. خوشه برنج خزر بسیار پرمحصول و دانه درشت ولی بدون ویژگی خاص است و خوشه برنج طارم دیلمانی بسیار خوش عطر با دانه‌های ریزتر و کم‌محصول است.

تا سال ۱۳۷۵ این خوشه‌ی اصلاح نژاد شده‌ی جدید بهه صورت آزمایشی در شهرهای بابل، آمل، تنکابن و چالوس کشت می‌شد. پس از بررسی‌های مداوم در این سال‌ها در نهایت در سال ۸۳ برنج شیرودی فعلی در بین کشاورزان رواج پیدا کرد. نام این خوشه برنج را از نام شهید شیرودی انتخاب کردند. این نوع برنج، گیاهی بسیار مقاوم در برابر سرما، آفت و کم‌آبی دارد.

در حال حاضر برنج شیرودی استخوانی بیشتر در شهرهای شرقی استان مازندران، بخشی از استان گلستان و برخی شهرهای دارای ارتفاع استان گیلان کشت می‌شود. دقیقا در شهرهایی که آب‌وهوا کمی سرد، ارتفاع از سطح دریا زیاد و دسترسی به آب سخت است و این گیاه به خوبی می‌تواند در این وضعیت رشد کند و محصول پرباری بدهد.

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

در حال حاضر برنج شیرودی در بین مردم بسیار جا افتاده و پرتقاضا شده است. به دلیل این که دانه‌های درشتی دارد، به خوبی قد می‌کشد و طعم و نرمی مطلوبی دارد. از همه مهم‌تر قیمت برنج شیرودی استخوانی در بین رقبای ایرانی و خارجی‌اش به‌صرفه و عالی‌ست؛ از این رو علاوه بر خانواده برای مصرف خانگی وعده‌هایشان، رستوران‌ها و تهیه غذاها برای پخت یک غذای باکیفیت مطلوب از این برنج استفاده می‌کنند.

طبیعتا برای کشاورزان نیز این برنج بسیار محبوب است، چرا که گیاه آن مقاوم است و زحمت مراقبت کمتری نسبت به دیگر برنج‌های ایرانی برای کشت و تولید و برداشت دارد. از طرفی تقاضای مشتریان هم که زیاد باشد، کشاورزان حتما این خوشه را برای کشت زمین‌های‌شان انتخاب می‌کنند.

برنج شیرودی استخوانی نه تنها در برابر آفات و آب‌وهوای نامساعد کشت برنج مقاومت بالایی دارد، بلکه در برابر بیماری‌هایی از قبیل «بلاست» کاملا مقاوم است. همچنین آفت‌هایی همچون «کرم ساقه‌خوار» در برابر گیاه این برنج اصلاح‌شده کم‌توان هستند. فایده‌ی مقاومت برنج شیرودی در این است که در برداشت محصول نهایی کمتر از کود و سموم استفاده شده است.

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

ویژگی برنج شیرودی استخوانی

در این قسمت به ویژگی‌های مختلف قبل و بعد از پخت برنج شیرودی استخوانی می‌پردازیم. لازم به ذکر است، به دلیل این که برنج شیرودی استخوانی و برنج طارم هاشمی و برنج طارم فجر به نوعی برادرخوانده همدیگر می‌شوند، از این رو این سه گونه برنج بسیار شبیه به هم هستند. متاسفانه برخی فروشندگان برای کسب سود غیراخلاقی، این سه برنج را باهم مخلوط می‌کنند.

در مورد برنج شیرودی این نکته را باید بدانید که مثل برنج طارم، طارم هاشمی، امراللهی و راتون، هر چه برنج قدیمی‌تر باشد، از عطر آن کم می‌شود، برای پخت بیشتر باید در آب خیس بخورد؛ اما پخت و طعم بهتر خواهد داشت و به علاوه ری و ماندگاری بسیار بیشتری پیدا می‌کند.

ویژگی‌های ظاهری برنج شیرودی استخوانی قبل از پخت

ویژگی‌های ظاهری برنج شیرودی استخوانی عبارت است از:

  • رنگ دانه: رنگ دانه برنج شیرودی استخوانی مثل دیگر برنج‌هایی که رگه‌ای از برنج طارم دارند سفید کدر است.
  • طول دانه: طول دانه‌های برنج شیرودی قبل پخت به طور میانگین حدود ۷ میلی‌متر است و بعد از پخت تا ۱۳ میلی‌متر قد می‌کشند.
  • قطر دانه: قطر دانه‌های برنج شیرودی باریک است. ابتدا و انتهای آن تقریبا یکسان هستند. اما بعد از پخت دانه‌ها هم قد می‌کشند و هم چاق می‌شوند.
  • شکستگی دانه: به دلیل لاغر بودن و دراز بودن دانه، معمولا برنج شیرودی حتی پس از الک باز هم خرد می‌شود و شکسته می‌شود. برای همین اگر در زمان خرید مقدار کمی شکستگی در برنج دیدید، نشانه اصل بودن برنج خریداری شده‌ی شماست.

ویژگی‌های ظاهری برنج شیرودی استخوانی بعد از پخت

ویژگی‌های ظاهری برنج شیرودی بعد از پخت به شرح زیر است:

  • نرمی برنج: برنج شیرودی استخوانی کاملا نرم و سبک است. حتی به راحتی بعد از خوردن هضم می‌شود.
  • عطری بودن برنج: این برنج برخلاف برادرخوانده‌اش برنج طارم هاشمی، خیلی عطری نیست و عطری بودن آن در حد متوسط است.
  • ری کردن برنج: برنج شیرودی جزو معدود برنج‌هایی هست که هم به صورت عرضی و هم به صورت طولی ری می‌کند. برای همین شکل یک برنج مجلسی را خواهد داشت.

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

تفاوت برنج شیرودی استخوانی با برنج طارم هاشمی و فجر

به صورت کلی تفاوت فاحشی در ظاهر وجود ندارد. حتی کشاورزان و برنج‌فروشان باسابقه هم در تمییز دادن این سه مورد عاجزند. اما بعد از پخت برنج، کاملا مشخص می‌شود که چه برنجی پخته شده است.

در ظاهر، برنج شیرودی لاغر و قدکشیده که قطر آن در همه جای دانه تقریبا یکسان است. در برنج هاشمی قد کوتاه‌تر است و یک سر دانه قطر بیشتری دارد. در برنج فجر قد کوتاه‌ترین است و سر و ته دانه تیزتر از دیگر موارد است. رنگ هر سه دانه یکسان است.

بعد از پخت، اگر دانه‌ها عطر بسیار زیادی داشت، قطعا طارم هاشمی پخته شده است. اگر دانه‌ها چاق شدند، برنج پخته شده شیرودی است. اما اگر برنج خیلی نرم نبود و عطر نداشت و زیاد ری نکرد، برنجی که پختید فجر سوزنی بوده است.

قیمت برنج شیرودی استخوانی

برنج‌های پرمحصول جزو برنج‌هایی هستند که قیمت آن‌ها در بازار برنج متوسط یا ارزان است. از این رو قیمت برنج شیرودی استخوانی در بازار جزو برنج‌های اقتصادی محصوب می‌شود. به همین دلیل در رستوران‌ها، آشپزخانه‌ها، ادارات و شرکت‌ها از این برنج استفاده می‌کنند.

همچنین قیمت برنج شیرودی استخوانی درجه یک در مقایسه با رقبای خارجی بسیار به‌صرفه‌ست. زیرا به مراتب کیفیت آن بالاتر است و قیمت برنج شیرودی در مقایسه با برنج‌های ایرانی نیز بسیار عالی‌ست و ارزش خرید خیلی بالایی دارد.

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی

قیمت و خرید برنج شیرودی استخوانی درجه یک شمال

خرید اینترنتی برنج شیرودی استخوانی به شرط مرجوعی

شما کاربران عزیز می‌توانید به راحتی خرید اینترنتی برنج شیرودی استخوانی خود را از طریق فروشگاه اینترنتی برنج پلاپج انجام دهید. در واقع این برای شما یک فرصت خواهد بود برای خرید مستقیم برنج از کشاورز؛ زیرا فروشگاه پلاپج در قلب مازندران و در میان کشاورزان قرار دارد محصولات آن‌ها را ارایه می‌کند.

همچنین شما می‌توانید با خرید اینترنتی برنج شیرودی از پلاپج ضمانت مرجوعی محصول تا ۷ روز را دریافت کنید و با خیال راحت سفارش خود را درب منزل دریافت کنید.