انتخاب محصول

10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی

10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی

حتما برای هر کسی این سوال وجود دارد که زمان خرید برنج، کدام را انتخاب کند! در این نوشته ۱۰ ترفند کاربردی را به شما آموزش می‌دهیم تا زمان خرید برنج ایرانی بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. قبل از این که ترفندها را بدانید، باید به این نکته توجه کنید که شناخت برنج، حتی برای کشاورزانی سال‌هاست کشاورزی می‌کنند بسیار سخت است و حتی ممکن است آن‌ها نیز اشتباه کنند. پس حتما از جای مطمئن خرید کنید.

در این محتوا با هم یاد می‌گیریم که چطور برنج اصل را تقلبی تشخیص بدهیم؟ چطور بفهمیم یک نژاد برنج با دیگر نژادها ترکیب شده است؟ چطور برنج ایرانی را از غیر ایرانی تشخیص بدهیم؟ و ویژگی‌های یک برنج خوب چیست؟ پس با من در این نوشته همراه باشید.

10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی
10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی

برنج‌های ایرانی، چه برنج‌های شمالی باشند، چه برنج‌هایی که در نواحی جنوبی و مرکزی ایران کشت و تولید می‌شوند، نسبت به نمونه‌های خارجی، هم سالم‌ترند و هم عطر و طعم بهتری دارند. نکته مهم‌تر این که برنج ایرانی، بسیار راحت‌تر هضم می‌شود ولی برنج‌های خارجی برای دستگاه گوارش به مرور زمان آسیب ایجاد می٬کند. برای تشخیص برنج ایرانی خوب باید به برخی موارد توجه کنید تا بتوانید برنج درجه یک ایرانی اصل را از تقلبی تشخیص دهید. ترفندهای تشخیص برنج خوب شمال یا دیگر برنج‌های ایرانی شامل موارد زیر می‌شوند:



ترفندهای زمان خرید برنج ایرانی درجه یک

۱- عطر و بو برنج ایرانی

برنج ایرانی همیشه عطر و بوی خودش را حفظ می‌کند. در زمان خرید برنج ایرانی کافیست که یک مشت از برنج را به صورت نمونه در دست بگیرید و بخار دهانتان را به سمت دانه های برنج هدایت کنید، سپس خیلی سریع عطر بازتاب شده از دانه‌های برنج را بو کنید. همچنین در هنگام پخت و پز نیز می‌توانید عطر حاصل از برنج ایرانی که در زمان دم کشیدن در فضای خانه می‌پیچید را استشمام کنید.

2- اندازه دانه های برنج ایرانی

در هنگام خرید برنج ایرانی کافیست که همان نمونه‌ای که در دست دارید را از هم باز کرده و به دقت به اندازه دانه‌ها دقت کنید. دانه‌های برنج باید تقریبا با هم یکسان و بدون شکستگی و ترک باشند. اندازه دانه‌های برنج ایرانی از اندازه دانه‌های برنج‌های غیرایرانی کوتاه‌تر است.

۳- رنگ دانه های برنج ایرانی

در اولین نگاه زمان خرید برنج ایرانی درجه یک، به رنگ برنج توجه کنید. «نیمه‌ شفاف بودن» یا به عبارتی «شیری بودن رنگ برنج» از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که هنگام خرید برنج ایرانی باید به آن دقت کنید. برخلاف برنج‌های خارجی که بیشتر رنگ تیره و کدر دارند، برنج‌های ایرانی سفید مایل به شیری هستند که برخی مواقع می‌توانید رگه‌های زرد هم روی آنها ببینید. همچنین اگر برنج خیلی شفاف، بلوری یا براق باشد، باید به اصل بودن آن شک کنید.

۴- خشک بودن برنج ایرانی

حتما در زمان خرید برنج ایرانی درجه یک به این خشکی دانه‌های نمونه‌ای که در دست دارید دقت کنید. هر چه رطوبت دانه برنج کمتر باشد، بیشتر به ری می‌کند و قد می‌کشد. برای تشخیص میزان رطوبت و خشکی دانه‌های برنج ایرانی، دانه‌ای از برنج را زیر دندان بگذارید و فشار دهید. اگر برنج به راحتی شکسته و خرد نشد، به معنی خوب بودن کیفیت برنج ایرانی مد‌نظر شماست. برنج خوب و باکیفیت نباید به راحتی شکسته و خرد شود.

۵- قیمت بالاتر برنج ایرانی

هر چند ملاک خرید برنج ایرانی درجه یک، صد در صد به قیمت بالای آن نیست. اما اگر در زمان خرید برنج قیمت هر کیلوگرم برنج از حد معقول خیلی ارزان‌تر بود، به اصل بودن برنج ایرانی شک کنید. چون اگر از قیمت‌های برنج ایرانی در بازار باخبر باشید، می‌دانید که قیمت برنج ایرانی، از برنج‌های خارجی گران‌تر است.


تا حالا «۵ ترفند مهم در زمان خرید برنج ایرانی درجه یک» را گفتیم. اما ۵ ترفند دیگر هم در ادامه بیان می‌کنیم که در خانه می‌توانید آن را به راحتی انجام دهید تا از خرید خود مطمئن شوید.

۵ ترفند مطمئن شدن از خرید برنج ایرانی درجه یک

۶- کپک زدن برنج ایرانی

در حالت عادی نباید برنج را در مکان مرطوب یا زیر نور خورشید بگذارید. اما برای اینکه تشخیص بدهید برنج ایرانی ای که خریدید، خوب و اصل است یک روش این است که مقداری از برنج را خیس کنید و در دمای محیط بگذارید. اگر بعد از ۴ تا ۵ روز برنج کپک زد، برنج‌تان اصل است.

10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی
10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی

۷- ته نشین شدن برنج ایرانی در کف ظرف

یکی از ویژگی‌های برنج ایرانی اصل، سنگین بودن دانه‌های آن است. برای تست، کافیست یک لیوان از برنجی که خریداری کردید را داخل یک ظرف پر از آب بریزید، اگر برنج به کف ظرف رفت و ته‌نشین شد، یعنی شما در خرید برنج ایرانی درست انتخاب کردید؛ اما اگر دانه‌های برنج روی سطح آب آمد و شناور شد،‌ احتمالا برنج تقلبی‌ و حاوی پلاستیک و مواد مضر است.

۸- عدم مقاومت برنج ایرانی در برابر نور خورشید

برنج ایرانی درجه یک اگر چند روز در برابر نور مستقیم خورشید بماند، حالت اولیه خود را از دست داده و پوک و شکننده می‌شود. البته با احتمال خیلی کم ممکن است برنج کپک بزند. روش تست به این صورت است که مقداری از برنج را در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید. اگر دانه‌های برنج تغییر نکرد، احتمالا برنجی که خریدید، اصل نیست.

۹- نگهداری سخت‌تر برنج ایرانی

در مورد برنج‌های ایرانی، به دلیل مواد مغذی زیاد دانه‌ها احتمال شپشک یا پشه زدن برنج بسیار زیاد است. همچنین چون در این برنج‌های ایرانی از مواد نگهدارنده استفاده نمی‌شود و اگر برنج را در شرایط نامساعد مثل هوای خیلی مرطوب یا خیلی گرم نگه دارید، قطعا برنج شما آسیب می‌بیند. این در حالی است که برنج‌های خارجی را می‌توانید برای مدت بسیار طولانی‌تری بدون هیچ تغییری در طعم یا بافت برنج، نگهداری کنید.

10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی
10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی

۱۰- طعم و هضم راحت برنج ایرانی

بعد از خوردن یک وعده غذایی با برنج ایرانی، حتی اگر در خوردن غذا زیاده‌روی هم کرده باشید، باز هم مشکل معده درد نخواهید داشت. سیستم گوارش شما به راحتی غذا را هضم می‌کند. همچنین طعم برنج ایرانی کاملا شناخته شده است و کمتر مزه نشاسته می‌دهد.

قیمت و خرید برنج ایرانی درجه یک

شما می‌توانید با خیال راحت از فروشگاه آنلاین برنج پلاپج، برنج ایرانی مورد نظر خود را سفارش دهید. چرا که در پلاپج تمام محصولات با وسواس انتخاب می‌شوند و از تولید تا عرضه در سایت کنترل می‌شود. این یعنی خرید برنج ایرانی از کشاورز برای شما اتفاق خواهد افتاد. همچنین با وجود مرجوعی بی‌چون و چرا خیال شما را از خرید برنج ایرانی درجه یک محلی بیشتر آسوده می‌کند.

برای این که بدانید برنج کشت اول بهتر است یا کشت دوم، یا فرق بین برنج کشت اول و دوم چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم محتوای «تفاوت برنج کشت اول و دوم ایرانی چیست؟ کدام بهتر است؟» را بخوانید.

سوالات متداول در مورد خرید برنج ایرانی

 • برنج ایرانی درجه یک چه ویژگی‌هایی دارد؟

  رنگ سفید یا شیری، عطر زیاد، طعم قوی، پخت و ری کردن طبیعی، نبودن ترک یا شکستگی روی دانه‌ها، یکدست بودن دانه‌های برنج و … از راه‌های تشخیص برنج ایرانی درجه یک و خوب از برنج تقلبی یا برنج‌های هندی و پاکستانی است.

 • تفاوت برنج ایرانی و پاکستانی چیست؟

  حتما می‌دانید که برنج پاکستانی شبیه برنج ایرانی بوده و ممکن است برای برخی افراد تشخیص برنج هاشمی از برنج پاکستانی کار آسانی نباشد، ولی به این موضوع دقت کنید که طول و اندازه دانه‌های برنج ایرانی، نسبت به برنج پاکستانی کمی کوتاه‌تر است. علاوه بر این، دانه‌های برنج ایرانی هم‌اندازه و هم‌شکل بوده و در برابر خرد شدن بسیار مقاوم‌ هستند.
  رنگ‌ دانه‌های برنج ایرانی بسیار سفیدتر از دیگر برنج‌های خارجی است و در برخی موارد دانه‌های برنج ایرانی رنگی متمایل به شیری دارند.

 • بهترین برنج عطری ایرانی چه برنجی است؟

  در میان برنج‌های شمالی، برنج ایرانی هاشمی، از لحاظ عطر و طعم، بیش از دیگر انواع برنج مشهور است. اما برنج کشت دوم و برنج صدری جزو برنج‌های عطری و دانه‌ بلند هستند که طعم فوق‌العاده‌ای هم دارند. بسته به بودجه و سلیقه خود در طعم برنج، می‌توانید از بین این برنج‌ها، یک یا چند گزینه را انتخاب کنید.

دیدگاهی در مورد “10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی

 1. آواتار مصطفی رادمهر مصطفی رادمهر گفت:

  خیلی کاربردی بود، وقتی خواستم برنج بخرم خیلی بهم کمک کرد.

  1. آواتار مرتضی زاهدیان مرتضی زاهدیان گفت:

   سلام مصطفی جان؛ خوشحالیم که محتوای «10 ترفند کاربردی زمان خرید برنج ایرانی» به خرید بهتر شما کمک کرد. در صورتی که نیز به اطلاعات بیشتر دارید، می‌تونید با سایت تماس بگیرید. همچنین درصورتی که می‌خواید خرید ارزان‌تر و راحت‌تر رو تجربه کنید، می‌تونید از فروشگاه اینترنتی برنج پلاپج محصول مورد نظر خودتون رو انتخاب و درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *